Protokół GHOST
Koncepcja
GHOST (Greedy Heaviest Observer SubTree) został początkowo zaproponowany dla blockchaina Bitcoin i rozwiązuje niektóre z problemów bezpieczeństwa i wydajności, które obecnie występują w tym i innych blockchainach Proof-Of-Work.
Zanim zbadamy niektóre z wysokopoziomowych szczegółów tego protokołu, a także to, jak doprowadziło to do stworzenia protokołów Casper (FFG i CBC) oraz rozwoju blockchaina CSPR, najpierw omówmy kilka podstaw. Więcej szczegółów zostanie udostępnione w kolejnych artykułach.
Podstawowe mechanizmy konsensusu wykorzystywane do potwierdzania transakcji bez potrzeby udziału strony trzeciej:
* POW: “Proof-Of-Work” – węzły uzupełniają złożone zagadki matematyczne jako sposób na weryfikację transakcji w sieci, zdobywając w ten sposób nagrody. Praca ta jest asymetryczna, tzn. trudna do rozwiązania dla górnika, ale prosta do zweryfikowania przez sieć. Wszyscy górnicy rywalizują poprzez brute force, aby rozwiązać zagadkę przy użyciu ogromnej liczby prób. Po zweryfikowaniu, transakcje są umieszczane w bloku i blok jest dołączony do publicznego blockchain. Im więcej górników, tym większy poziom trudności zagadki, a tym samym by uzyskać wynagrodzenie, wymagana moc obliczeniowa wzrasta. Dzięki temu mechanizmowi zużycie energii przez maszyny jest bardzo wysokie, ale adaptywne. W celu przejęcia kontroli nad siecią, grupa górników będzie musiała kontrolować 51% mocy obliczeniowej (znany jako atak 51%).
* POS: “Proof-Of-Stake” – twórca nowego bloku jest wybierany z puli użytkowników, którzy zablokowali w sieci kryptowalutę. Nie ma żadnej zagadki do rozwiązania. Górnicy pobierają opłatę od każdej transakcji. Ponieważ nie ma konkurencji, nie ma dużego zapotrzebowania na energię. Karą za uszkodzenie sieci jest możliwość utraty wartości, które już postawiłeś. Aby przejąć sieć POS, potrzeba fizycznie posiadać 51% podaży kryptowaluty w łańcuchu, co będzie niewiarygodnie kosztowną strategią i jest mniej prawdopodobne niż kontrolowanie 51% mocy obliczeniowej w POW blockchain (ponieważ można to osiągnąć przy wystarczająco dużych pulach wydobywczych).
Teraz spróbujmy zrozumieć GHOST i potrzebę jego istnienia. Transakcje w blockchainach mogą być publikowane z dowolnego miejsca. W Proof-Of-Work (POW) blockchainy (np. Bitcoin i Ether), z powodu losowej natury hashowania, dwóch górników może pracować nad tą samą transakcją produkując dwa bloki. Teraz tylko 1 z nich jest dodawany do głównego łańcucha. Oznacza to, że praca wykonana przez górnika przy weryfikacji drugiego bloku zostaje utracona (osierocona), a górnik nie otrzymuje wynagrodzenia – bloki te nazywane są w Ethereum blokami “wujka”.
W tym miejscu pojawia się GHOST, który został początkowo opublikowany jako modyfikacja protokołu – GHOST to zasada wyboru łańcucha (początkowo zaproponowana dla Bitcoina), która wykorzystywała te wcześniej osierocone bloki i włączała je do głównego łańcucha, częściowo nagradzając również górnika. Włączenie tych osieroconych bloków do głównego łańcucha zwiększa trudność ataku na sieć, ponieważ teraz to już nie zwycięscy górnicy są właścicielami mocy obliczeniowej. Uczestnicy, którzy nie wygrali “wyścigu” w rozwiązaniu zagadki matematycznej, są teraz również częścią całkowitej mocy obliczeniowej dla walidacji bloku. Oznacza to, że więcej węzłów zachowuje moc i zniechęca do tworzenia scentralizowanych puli wydobywczych na większych łańcuchach.
Dla Bitcoina, prawdopodobieństwo znalezienia bloku w tym samym czasie jest dość niskie ze względu na czas bloku… jednak dla Etheru jest on krótszy i to właśnie tutaj GHOST miał dodać wartość. Jednak zamiast GHOSTa zdecydowano się na Caspera.
Autor: Bobby (https://ghoststaking.com/)
Stakuj swój CSPR w GHOST:
- Zarabiaj pasywne odsetki naliczane co 2 godziny!
- Wysokowydajny serwer z niskim zużyciem procesora, który może być monitorowany w czasie rzeczywistym tutaj.
- Niskie opłaty z GWARANCJĄ braku podwyżek NA ZAWSZE!
dowiedz się więcej tutaj.
Zastrzeżenie: Ten artykuł jest napisany dla celów badawczych i nie stanowi porady finansowej ani rekomendacji do zakupu. Zespół CSPR.PL oraz osoby odpowiedzialne za dodawanie treści nie identyfikują się i nie mają na celu promowania bezpośrednio walidatora Ghoststaking. Warunkiem udostępnienia treści w języku polskim było udostępnienie oryginalnych odnośników.
Źródło: https://ghoststaking.com/ghost-protocol/
Tłumaczenie: Polska Społeczność Casper na Telegramie. Zachęcamy do dyskusji! (@casperblockchainpoland)
#Ghostprotocol #Protokolghost #Casper #CSPR #CasperNetwork #CasperLabs #CSPR.PL #Blockchain #Casperblockchain #PoS #Proofofstake #CBCCasper #Casperpolska #theblockchaintrilemma #Scalability